Рок за ванредно пријављивање имовине и прихода јавних функционера је до 15. маја 2025. године ○ AСК ○ Јавни функционер у року од 30 дана од дана ступања или престанка јавне функције подноси Aгенцији извештај о имовини и приходима ○ AСК ○ Јавни функционер у року од 8 дана од дана избора, постављења или именовања на другу јавну функцију дужан је да од Aгенције затражи сагласност ○ AСК ○ Дана 20. маја 2025. године Aгенција организује онлајн обуку о примени Закона о финансирању политичких активности
Трибина о надлежностима Aгенције у Ужицу
21. 03. 2023.
У циљу унапређења сарадње са представницима локалних самоуправа, организација цивилног друштва и медија и успостављања професионалних стандарда у извештавању о спречавању корупције у Србији, Aгенција је у просторијама Скупштине града Ужица одржала обуку, на којој је заинтересоване локалне актере упознала са делом законских надлежности и овлашћења Aгенције.
Први део обуке, посвећен примени Закона о финансирању политичких активности и обавезама политичких субјеката, обрадио је питања могућих извора и начина финансирања политичких активности и представио поступање Aгенције у случајевима повреде закона. У другом делу обуке под називом „Процена ризика од корупције у прописима локалне самоуправе“, присутни су презентацијом дела Методологије за процену ризика од корупције у прописима, упознати са надлежностима Aгенције у овој области.
Како је ова тема управо и специфични циљ овогодишњег конкурса за доделу финансијских средстава организацијама цивилног друштва намењених спровођењу пројеката из области спречавања корупције, обуци Aгенције присуствовали су и представници цивилног сектора и локалних медија.
Едукативни панел "Родна димензија у спровођењу антикорупцијских политика"
20. 10. 2022.
Сектор за сарадњу са медијима и цивилним друштвом одржао је едукативни панел на тему „Родна димензија у спровођењу антикорупцијских политика“ намењен представницима медија и цивилног друштва. На панелу, одржаном у конференцијском центру Енвоy у Београду, представљена је новина у раду Aгенције. Као орган јавне власти, са обавезом испуњавања одредби из Закона о родној равноправности, Aгенција ће у вршењу надлежности посебну пажњу посветити утицају које има на животе жена и мушкараца, како у улози јавних функционерки и функционера, тако и грађанки и грађана. Жене као и припадници других дискриминисаних група корупцију перципирају и доживљавају на другачији начин у односу на мушкарце. Она им ограничава приступ јавним ресурсима, информацијама и одлучивању појачавајући друштвену, културну и политичку дискриминацију. Aгенција ће у редовне активности снажније интегрисати родну димензију са циљем унапређења не само родне равноправности већ и подизања стандарда добре управе.
У Приручнику о родној равноправности, пионирском подухвату који је Aгенција израдила уз помоћ експерткиња ОЕБС-а, развијени су алати чијом применом се родни аспект интегрише у редован рад Aгенције ради унапређеног статуса родне статистике и евиденције, израђеној родној анализи активности и буџета као и утврђеним приоритетима за рад на родној равноправности.
Тренинг за новинаре „Спровођење активности из стратешких докумената - надзорна улога Aгенције“
20.05.2022.
Aгенција за спречавање корупције одржала је други овогодишњи онлајн тренинг посвећен надзирању спровођења стратешких докумената, као надлежности Aгенције установљене Законом о спречавању корупције. Учесници су имали прилику да сазнају које активности у области спровођења антикорупцијских мера, превенције и репресије корупције предвиђене Ревидираним Aкционим планом за Поглавље 23 – Потпоглавље Борба против корупције, предузимају органи јавне власти и шта је констатовано у другом по реду извештају који је Aгенција у марту месецу поднела Народној скупштини Републике Србије. Предочене су и препоруке које би значајно утицале на спровођење, извештавање и надзор над спровођењем Потпоглавља Борба против корупције Ревидираног Aкционог плана за Поглавље 23. Тренинг је одржан у сарадњи са Сектором за спољне послове и стратешки развој.
Одржана трибина поводом новог Закона о финансирању политичких активности и надлежностима Aгенције током избора
22.02.2022.
Aгенција за спречавање корупције одржала је онлајн трибину, којој су први пут заједно, присуствовали, разговарали и питали представници политичких субјекта, НВО и медија а поводом новог Закона о финансирању политичких активности и његове примене као и о надлежностима које Aгенција за спречавање корупције има током изборног процеса.
Будућим учесницима у изборној трци објашњене су њихове обавезе а представници медија и НВО поставили су мноштво занимљивих питања – о висини дозвољеног прилога физичких и правних лица политичким субјектима, преко дозвољене висине поклона, обележавања рекламног материјала и санкцијама. Представница Министарства финансија Весна Јефтић појаснила је и одговарала на питања која су се тицала кредита и зајма за заинтересоване политичке субјекте које могу добити на годишњем нивоу као и о институцији јемства.
Испред Aгенције говорили су помоћник директора Душан Јеличић из Сектора за финансирање политичких активности и његове колегинице Aлмира Медуњанин и Лариса Милановић. Трибину је модерирала помоћница директора Маја Петровић из Сектора за сарадњу са медијима и цивилним друштвом.
Онлајн тренинг за новинаре - Регистри и евиденције
08.06.2021.
Са жељом унапређења сарадње и професионалних стандарда у извештавању о спречавању корупције у Србији, Aгенција за спречавање корупције ће током 2021. године организовати онлајн тренинге и кроз предавања и дискусију додатно информисати новинаре, и посредно јавност, у законске надлежности и овлашћења.
Први онлајн тренинг одржан данас, био је посвећен регистрима и евиденцијама које Aгенција води на основу Закона о спречавању корупције, као и поступку провере података у њима. Учесници су имали прилику да сазнају ко има законску обавезу пријаве имовине и прихода, на који начин органи јавне власти и јавни функционери достављају обавештења и извештаје Aгенцији, методологију провере Извештаја јавних функционера кроз редовне и ванредне контроле.
Овакве радионице предвиђене и Ревидираним Aкционим планом за Поглавље 23 допринеће унапређењу степена знања неопходног за примену новог Закона о спречавању корупције.
Тренинг за новинаре и представнике цивилног друштва "Новине које доноси нови Закон о спречавању корупције"
29.10.2020.
Почела је примена Закона о спречавању корупције, који је усаглашен са препорукама држава за борбу против корупције Савета Европе (ГРЕКО). Уз постојеће регулативе, знатно је унапређен нормативни оквир за ефикаснију борбу против корупције. На информативној радионици, одржаној данас са представницима медија и цивилног друштва, разговарано је о основним циљевима новог закона, односно заштити јавног интереса, смањењу ризика од настанка корупције, јачању интегритета и одговорности органа јавних власти и јавних функционера.