AСК 04.09.2013.
Од почетка јуна Aгенција за борбу против корупције је, у обављању послова из своје надлежности који се односе на регистар функционера, регистар имовине и прихода функционера, као и евиденцију јавних набавки, покренула 85 нових поступака. Изречене су 3 мере препоруке за разрешење, 62 мере упозорења, а надлежним прекршајним судовима поднето је 57 захтева за покретање прекршајног поступка.
У 2013. години Aгенција је покренула укупно 283 поступка. Највећи број, 182 односи се на функционере који нису поднели извештај о имовини и приходима у законом прописаном року. Због непреношења управљачких права Aгенција је поднела 38 захтева, док је у 3 случаја функционер пропустио да у законом прописаном року обавести Aгенцију о учешћу у поступку јавне набавке. Такође, 30 поступака покренуто је против одговорних лица у органу због необавештавања Aгенције у законском року да је функционер ступио, односно да је престао са обављањем јавне функције.
У спроведеним поступцима Aгенција за борбу против корупције изрекла је:
- 14 мера упозорења због непреношења управљачких права за време вршења јавне функције у законом прописаном року (члан 35) а од тога 8 у последња три месеца;
- 2 мере упозорења због необавештавања Aгенције у поступку јавне набавке у законом прописаном року (члан 36);
- 23 мере упозорења одговорном лицу у органу у коме функционер врши јавну функцију због необавештавања Aгенције у законом прописаном року да је функционер ступио на функцију, односно да му је функција престала (члан 43, став 1) а од тога 6 у последња три месеца;
- 145 мера упозорења (члан 43, став 2) а од тога 44 у последња три месеца;
- 16 мера упозорења по престанку јавне функције (члан 43, став 4) а од тога 6 у последња три месеца и
- 4 мере препоруке за разрешење због непреношења управљачких права за време вршења јавне функције ни по изреченој мери упозорења (члан 35) а од тога 3 у последња три месеца
Aгенција за борбу против корупције поднела је 4 нове кривичне пријаве, због основане сумње да функционер није пријавио имовину Aгенцији или је дао лажне податке о имовини, у намери да прикрије податке о имовини (члан 72). Одељењу за борбу против корупције Републичког јавног тужилаштва у Београду поднете су кривичне пријаве против бивших посланика Народне скупштине Момчила Дувњака (4. јула) и Радослава Мојсиловића (4. јула), Татјане Матијаш члана Управног одбора компаније Дунав осигурање а.д. (26. јула) и Дејана Чокића председника градске општине Младеновац (30. јула).
Такође, због кршења члана 72, Aгенција је до јуна 2013. године поднела три кривичне пријаве Одељењу за борбу против корупције Републичког јавног тужилаштва у Београду против Живојина Вулетића, члана управног одбора ЈП „Електропривреда Србије" (7. марта), Жике Стојановића, директора Високе пословне школе струковних студија у Лесковцу (26. марта) и Јелене Триван, народне посланице (22. маја).
Републичком јавном тужилаштву, односно другим државним органима поднето је 7 извештаја, од чега су 2 у последња три месеца због постојања основа сумње да су други функционери, чија је имовина била предмет провера, извршили друго кривично дело предвиђено Кривичним закоником или другим прописима.