AСК 07.10.2015.
Aгенција за борбу против корупције је у току 2015. године Одељењу за борбу против корупције Републичког јавног тужилаштва поднела 11 кривичних пријава због постојања основа сумње да функционер није пријавио имовину Aгенцији или је дао лажне податке о имовини, у намери да прикрије податке о имовини (члан 72. Закона о Aгенцији за борбу против корупције) и 12 извештаја, и то: Вишем јавном тужилаштву у Београду због постојања сумње да је извршено кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица и кривично дело прање новца; Вишем јавном тужилаштву у Зајечару због постојања сумње да је извршено кривично дело злоупотреба службеног положаја или неко друго кривично дело за које се гони по службеној дужности (трговина утицајем, примање мита, прање новца); 4 извештаја Управи за спречавање прања новца због сумње да је извршено кривично дело прање новца; 5 извештаја Пореској управи због сумње да је извршено кривично дело пореска утаја и 1 извештај Канцеларији за помоћ и обнову поплављених подручја због сумње да је дошло до злоупотребе државног програма обнове оштећених породичних стамбених објеката, однсоно испуњености услова доделе државне помоћи на објектима оштећеним мајским поплавама 2014. године у Обреновцу.
Од укупног броја поднетих кривичних пријава у 2015. години, три су поднете због давања лажних података о имовини и приходима, док је осам поднето због непријављивања имовине и прихода по ступању на јавну функцију, односно по престанку јавне функције.
Кривичне пријаве поднете су против:
- Снежане Паралидис, бившег члана Већа градске општине Црвени Крст, Ниш, 26.01.2015. године;
- Златана Јовановића, бившег председника општине Бајина Башта, 19.02.2015. године, сада на функцији члана Општинског већа општине Бајина Башта;
- Владимира Петковића, бившег члана Управног одбора Националне агенције за регионални развој, 23.02.2015. године;
- Душка Кораћа, бившег члана Општинског већа општине Стара Пазова, 17.03.2015. године;
- Рајка Косановића, бившег председника Управног одбора РДЗО, 28.04.2015. године;
- Драгана Стојадиновића, бившег директора Здравственог центра Бор, 28.04.2015. године;
- Владана Живојиновића, бившег в.д. директора ЈКП „Голубац“, Голубац, 20.07.2015. године;
- Aлександра Јаблановића, бившег народног посланика, 20.07.2015. године;
- Милоша Јевтића, бившег народног посланика, 21.07.2015. године;
- Драгана Томића, бившег народног посланика, 30.07.2015. година;
- Верољуба Стевановића, бившег градоначелника града Крагујевца, 04.09.2015. године.
Од укупно 37 до сада поднетих кривичних пријава, у три случаја су донете правоснажне осуђујуће пресуде, поднето је пет оптужних предлога, у 19 случајева поступак је у току, 8 кривичних пријава је одбачено (од чега је у два случаја примењен институт одлагања кривичног гоњења) и у два случају је у току примена института одлагања кривичног гоњења.
НAПОМЕНA: Резултати рада приказани су у виду табела које садрже податке о поступцима против функционера због повреде Закона о Aгенцији за борбу против корупције. Овде можете преузети табеле: Област вођења регистра (закључно са 30.09.2015) Област контроле имовине и прихода (закључно са 30.09.2015) Судећи по пракси, најчешће повреде Закона о Aгенцији за борбу против корупције су следеће: - члан 25. - недостављање докумената и информација у прописаном року; - члан 35. - неблаговремено преношење управљачких права; - члан 39. - примање поклона супротно Закону; - члан 36. - неблаговремено обавештавање Aгенције о учешћу у поступцима јавних набавки; - члан 43. став 1. - неблаговремено обавештавање Aгенције о ступању на функцију/престанку функције; - члан 43. став 2. - неблаговремено подношење извештаја о имовини и приходима по ступању на функцију; - члан 43. став 4. - неблаговремено подношење извештаја извештаја о имовини и приходима по престанку функције; - члан 44. став 1. - неблаговремено подношење извештаја о имовини и приходима због битних промена. Aгенција напомиње да се ови подаци објављују у циљу обавештавања јавности о резултатима рада. За сва наведена лица важи претпоставка невиности, у складу са Уставом и законом. Такође, сâмо покретање поступка пред Aгенцијом не значи да је функционер повредио Закон. Одлука о томе доноси се тек након спроведеног поступка, у којем функционер има право да се изјасни, а постаје коначна тек истеком рока за жалбу, односно њеним потврђивањем од стране Одбора Aгенције.