AСК 14.07.2025.
Директор Aгенције за спречавање корупције Дејан Дамњановић са сарадницима састао се данас са Миленом Милојевић, в.д. директора Канцеларије за ревизију система управљања средствима Европске уније и представницима Канцеларије. Канцеларија за ревизију система управљања средствима Европске уније одређена је као ревизорски орган Уредбом о управљању Инструментом за реформе и раст.
Тема састанка била је припрема за долазак мисије Генералног директората за европску суседску политику и преговоре о проширењу (DG ENEST), планиране за октобар 2025. године.
У фокусу састанка биле су обавезе које произилазе из Реформске агенде Републике Србије, документа који је усвојен 3. октобра 2024. године, као одговор на План раста ЕУ за Западни Балкан. Реформска агенда представља кључни стратешки оквир за убрзање европских интеграција и коришћење средстава из Европског фонда за раст.
Директорка Милојевић је представила Реформску агенду у оквиру које је предвиђено спровођење 98 конкретних мера односно корака, у четири области: пословно окружење и развој приватног сектора, зелена и дигитална транзиција, људски капитал и владавина права. Истакла је и значај правовременог препознавања неправилности и превара, као и улоге интерних ревизора, што је кључно за укупну оцену функционисања система управљања и контроле. Инструмент се темељи на принципима одговорног управљања који подразумева одсуство потенцијалног сукоба интереса и корупције, дуплог финансирања и система управљања неправилностима. Напоменула је да дугогодишњим радом на испуњењу захтева у оквиру поглавља 32, институције Републике Србије обезбедиле су основ за функционисање инструмента и да ћемо интеринституционалном сарадњом допринети адекватном спровођењу мера односно корака.
Директор Дамњановић је изразио спремност Aгенције да учествује у свим активностима које би допринеле остварењу заједничког интереса како Aгенције тако и Канцеларије, која је задужена за спровођење Реформске агенде и омогућавање даљег напретка Републике Србије на путу ка чланству у Европској унији.
Нагласио је важност спречавања корупције, односно решавања сукоба интереса јавних функционера, увођења и спровођења планова интегритета, значај анализе ризика од корупције у посебно осетљивим областима, укључујући и друге превентивне механизме како би се унапредио институционални интегритет у јавној управи, као и интегритет јавних функционера.
Договорен је план наредних корака и начин будуће сарадње свих релевантних институција како бисмо заједничким усаглашеним напорима допринели бржем напредовању у бројним реформама неопходним за процес преговора, односно приступање Републике Србије Европској унији.