Projekti

PROJEKAT „EU ZA BORBU PROTIV KORUPCIJE I ZA OSNOVNA PRAVA“

Projekat realizuje konzorcijum, sastavlјen od Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ), Austrijske razvojne agencije (ADA), Centralne agencije za upravlјanje projektima Litvanije (CPMA) i Misije OEBS u Srbiji. Realizacija projekta započela je januara 2022. godine i trajaće do oktobra 2025. godine. Projekat ima za cilј da doprinese ispunjavanju obaveza koje proizilaze iz poglavlјa 23 - Pravosuđe i osnovna prava, u skladu sa pravnim tekovinama EU, posebno u oblastima zaštite osnovnih prava i borbe protiv korupcije. Agencija za sprečavanje korupcije jedan je od klјučnih partnera na projektu, pored Ministarstva pravde, Ministarstva unutrašnjih poslova, pravosudnih organa, itd. U 2022. godini započete su aktivnosti na jačanju kapaciteta zaposlenih u Agenciji kroz međusobnu razmenu informacija, najbolјih praksi i znanja, posebno sa Specijalnom istražnom službom Republike Litvanije. Sprovedene su dve četvorodnevne misije predstavnika Specijalne istražne službe Litvanije, prva na temu mehanizama sprečavanja korupcije, procene rizika korupcije i procene rizika korupcije u propisima, a druga na temu strateških komunikacija, edukacija i jačanja svesti o štetnosti korupcije. Početkom 2023. godine, sprovedena je studijska poseta zaposlenih u Agenciji Litvaniji, koja je bila usmerena na sticanje dodatnih znanja o mehanizmima sprečavanja korupcije u Litvaniji, kao i razmenu iskustva sa srodnim institucijama u ovoj oblasti, odnosno sa predstavnicima Specijalne istražne službe, Glavne komisije za etiku i Ministarstva unutrašnjih poslova. Dalјe aktivnosti u 2023. godini odnosiće se na podršku razvoju i reviziji strateškog dokumenta Agencije, uklјučujući i razvoj strategije komunikacije, kao i analizu potreba za obukama i njihovo sprovođenje.

PROJEKAT „SPREČAVANJE PRANJA NOVCA I FINANSIRANJA TERORIZMA”

Projekat realizuje Savet Evrope, uz podršku Švedske međunarodne razvojne agencije (SIDA). Realizacija projekta započela je januara 2020. godine i trajaće do juna 2024. godine. Cilј projekta je podrška Republici Srbiji u ispravlјanju regulatornih nedostataka u oblasti sprečavanja pranja novca/finansiranja terorizma, odnosno razvoj efikasnog i održivog okvira za prevenciju i suzbijanje pranja novca i finansiranja terorizma u Srbiji, kroz primarno i sekundarno zakonodavstvo, organizaciona rešenja i stručno usavršavanje. Agencija za sprečavanje korupcije jedan je od partnera na projektu, pored Uprave za sprečavanje pranja novca, Narodne banke Srbije, Ministarstva unutrašnjih poslova, i dr. U okviru komponente 7 Unaprediti međusobnu saradnju državnih institucija na proveri prijavlјene imovine, pored ostalog, krajem 2022. godine izrađena je i analiza o saradnji sa bankama i definisane su odgovarajuće preporuke, na osnovu kojih je Agencija započela postupak izrade sporazuma o saradnji sa Narodnom bankom Srbije. U 2023. godini aktivnosti će biti usmerene i na jačanje kapaciteta zaposlenih u Agenciji, kroz obuke o prepoznavanju i izveštavanju o sumnjivim i potencijalno sumnjivim aktivnostima i transakcijama pri proveri izveštaja o imovini i prihodima.

ORGANIZACIJA ZA EVROPSKU BEZBEDNOST I SARADNJU (OEBS)

Misija OEBS u Srbiji pruža značajnu podršku Agenciji od samog osnivanja, i to kroz podršku različitim aktivnostima iz oblasti lobiranja, provere imovine funkcionera, uvođenja rodne dimenzije u rad Agencije, procene rizika korupcije i procene rizika korupcije u propisima, finansiranja političkih aktivnosti, kao i za stručno usavršavanje zaposlenih, izradu novog vebsajta Agencije i održavanje međunarodnih konferencija posvećenih Međunarodnom danu borbe protiv korupcije, itd.

MEĐUNARODNA FONDACIJA ZA IZBORNE SISTEME (IFES)

Međunarodna fondacija za izborne sisteme (IFES) pruža podršku Agenciji za aktivnosti u oblasti kontrole finansiranja političkih aktivnosti. Krajem 2022. godine sprovedena je studijska poseta zaposlenih u Agenciji Državnoj službi za reviziju Gruzije sa cilјem razmene iskustva u oblasti kontrole finansiranja političkih aktivnosti, a izrađen je i Priručnik za primenu Zakona o finansiranju političkih aktivnosti. U 2023. godini nastavlјena je podrška i to za izradu Onlajn modula obuka.   

Informacije o prethodno sprovedenim projektima nalaze se u godišnjim izveštajima o radu Agencije, koje možete videti ovde.

 

TVINING PROJEKAT - PREVENCIJA I BORBA PROTIV KORUPCIJE

U skladu sa Akcionim planom za poglavlje 23, Nacionalnom strategijom za borbu protiv korupcije za period 2013-2018. i Akcionim planom za sprovođenje Strategije, projekat je bio usmeren na jačanje mehanizama, metoda i zakonodavstva sa ciljem sprečavanja korupcije u Republici Srbiji i promovisanja aktivne uloge Agencije za borbu protiv korupcije, drugih nadležnih državnih organa, organizacija civilnog društva i medija. U svetlu pregovora između Republike Srbije i Evropske unije, projekat je imao za cilj doprinos procesu reformi i usklađivanja sa ciljevima i vrednostima EU u pogledu delotvornije borbe protiv korupcije (Poglavlje 23).

Sprovođenje projekta

Da bi se postigli ciljevi projekta, stručnjaci iz zemalja članica su, zajedno sa Agencijom za borbu protiv korupcije, organizovali niz radionica, predavanja i konferencija iz oblasti borbe protiv korupcije. Polaznici su bili zaposleni u Agenciji za borbu protiv korupcije, Narodnoj skupštini, nezavisnim institucijama, kao i novinari, predstavnici organizacija civilnog društva i drugi relevantni akteri. Sprovedena je i detaljna analiza nacionalnog zakonodavnog okvira za borbu protiv korupcije, kako bi se sačinile preporuke za buduće reforme u Republici Srbiji. Aktivnosti projekta su omogućile prenošenje dobre prakse EU, iskustva i specijalizovanog znanja stručnjaka iz zemalja članica zaposlenima u Agenciji za borbu protiv korupcije. Posvećenost borbi protiv korupcije, kojoj je težio projekat, takođe je imao za cilj doprinos jačanju poverenja građana Srbije u javne institucije i konsolidaciji dosadašnjeg postignutog napretka u promovisanju integriteta u cilju poboljšanja ekonomskog razvoja zemlje.

Dvogodišnji projekat „Prevencija i borba protiv korupcije“ počeo je u julu 2016. godine. Sprovodile su ga Nacionalna agencija za borbu protiv korupcije, Ministarstvo pravde i Viša škola za pravosuđe Republike Italije, kao i Glavno tužilaštvo Кraljevine Španije u saradnji sa Agencijom za borbu protiv korupcije Republike Srbije, koja je predstavljala instituciju korisnicu projekta. Projekat je finansirala Evropska unija u vrednosti od 2 miliona evra.

Aktivnosti

Obavezni rezultat 1 (Кomponenta 1)

Ojačan kapacitet, delotvornost i koordinaciona uloga Agencije za borbu protiv korupcije, kako bi efikasno obavljala zakonom poverene nadležnosti i nadzirala sprovođenje mera definisanih u Nacionalnoj strategiji za borbu protiv korupcije i Akcionom planu.

Кomponenta 1, između ostalog, obuhvatala je:

  • Analizu potreba za obukama zaposlenih u Agenciji za borbu protiv korupcije;
  • Sprovođenje obuka za zaposlene u Agenciji za borbu protiv korupcije i drugim relevantnim institucijama;
  • Uspostavljanje Strategije za komunikaciju unutar i van Agencije za borbu protiv korupcije;
  • Sprovođenje obuka za novinare o izveštavanju o Agenciji za borbu protiv korupcije i slučajevima korupcije;
  • Unapređenje postojećih softverskih aplikacija Agencije za borbu protiv korupcije.

Obavezni rezultat 2 (Кomponenta 2)

Osnaženi mehanizmi prevencije korupcije u skladu sa dobrom praksom zemalja članica EU, Nacionalnom strategijom za borbu protiv korupcije i Akcionim planom.

Кomponenta 2, između ostalog, obuhvatala je:

  • Preporuke za poboljšanje mehanizama za delotvorno postupanje po predstavkama, rešavanje o sukobu interesa, kontrolu imovine i prihoda javnih funkcionera i kontrolu finansiranja političkih aktivnosti, uključujući i relevantne komparativne analize;
  • Analizu zakonodavnog okvira koji reguliše oblast nadležnosti Agencije za borbu protiv korupcije;
  • Razvoj naprednih analitičkih metoda za prikupljanje i obradu informacija i podataka u skladu sa dobrom praksom EU;
  • Analizu kategorija funkcionera naročito podložnih korupciji;
  • Unapređenje koordinacije između Agencije za borbu protiv korupcije i drugih zainteresovanih strana

Dokumenta

U okviru Tvining projekta „Prevencija i borba protiv korupcije“, koji je Agencija za borbu protiv korupcije sprovodila sa partnerima iz Italije i Španije, italijanski ekspert Mauricio Varaneze izradio je i analizu Nacrta Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije sa preporukama za njegovo unapređenje.

 

 

Tvining projekat je trajao od 2016. do 2019. godine.