Mediji i Agencija
Agencija prepoznaje značaj i ulogu medija u sprečavanju korupcije, posebno u delu podizanja svesti građana o njenim posledicama.
Agencija je posvećena unapređenju komunikacije i saradnje sa medijima i promovisanju mehanizama sprečavanja korupcije organizovanjem tematskih sastanaka i sprovođenjem zajedničkih aktivnosti i projekata.
Agencija redovno pruža odgovore na pitanja iz svoje nadležnosti, a novinari ih mogu uputiti na adresu: office@acas.rs
Aktivnosti
Tribina o nadležnostima Agencije u Užicu
21. 03. 2023.
U cilju unapređenja saradnje sa predstavnicima lokalnih samouprava, organizacija civilnog društva i medija i uspostavljanja profesionalnih standarda u izveštavanju o sprečavanju korupcije u Srbiji, Agencija je u prostorijama Skupštine grada Užica održala obuku, na kojoj je zainteresovane lokalne aktere upoznala sa delom zakonskih nadležnosti i ovlašćenja Agencije.
Prvi deo obuke, posvećen primeni Zakona o finansiranju političkih aktivnosti i obavezama političkih subjekata, obradio je pitanja mogućih izvora i načina finansiranja političkih aktivnosti i predstavio postupanje Agencije u slučajevima povrede zakona. U drugom delu obuke pod nazivom „Procena rizika od korupcije u propisima lokalne samouprave“, prisutni su prezentacijom dela Metodologije za procenu rizika od korupcije u propisima, upoznati sa nadležnostima Agencije u ovoj oblasti.
Kako je ova tema upravo i specifični cilј ovogodišnjeg konkursa za dodelu finansijskih sredstava organizacijama civilnog društva namenjenih sprovođenju projekata iz oblasti sprečavanja korupcije, obuci Agencije prisustvovali su i predstavnici civilnog sektora i lokalnih medija.
Edukativni panel "Rodna dimenzija u sprovođenju antikorupcijskih politika"
20. 10. 2022.
Sektor za saradnju sa medijima i civilnim društvom održao je edukativni panel na temu „Rodna dimenzija u sprovođenju antikorupcijskih politika“ namenjen predstavnicima medija i civilnog društva. Na panelu, održanom u konferencijskom centru Envoy u Beogradu, predstavljena je novina u radu Agencije. Kao organ javne vlasti, sa obavezom ispunjavanja odredbi iz Zakona o rodnoj ravnopravnosti, Agencija će u vršenju nadležnosti posebnu pažnju posvetiti uticaju koje ima na živote žena i muškaraca, kako u ulozi javnih funkcionerki i funkcionera, tako i građanki i građana. Žene kao i pripadnici drugih diskriminisanih grupa korupciju percipiraju i doživljavaju na drugačiji način u odnosu na muškarce. Ona im ograničava pristup javnim resursima, informacijama i odlučivanju pojačavajući društvenu, kulturnu i političku diskriminaciju. Agencija će u redovne aktivnosti snažnije integrisati rodnu dimenziju sa ciljem unapređenja ne samo rodne ravnopravnosti već i podizanja standarda dobre uprave.
U Priručniku o rodnoj ravnopravnosti, pionirskom poduhvatu koji je Agencija izradila uz pomoć ekspertkinja OEBS-a, razvijeni su alati čijom primenom se rodni aspekt integriše u redovan rad Agencije radi unapređenog statusa rodne statistike i evidencije, izrađenoj rodnoj analizi aktivnosti i budžeta kao i utvrđenim prioritetima za rad na rodnoj ravnopravnosti.
Trening za novinare „Sprovođenje aktivnosti iz strateških dokumenata - nadzorna uloga Agencije“
20.05.2022.
Agencija za sprečavanje korupcije održala je drugi ovogodišnji onlajn trening posvećen nadziranju sprovođenja strateških dokumenata, kao nadležnosti Agencije ustanovljene Zakonom o sprečavanju korupcije. Učesnici su imali priliku da saznaju koje aktivnosti u oblasti sprovođenja antikorupcijskih mera, prevencije i represije korupcije predviđene Revidiranim Akcionim planom za Poglavlje 23 – Potpoglavlje Borba protiv korupcije, preduzimaju organi javne vlasti i šta je konstatovano u drugom po redu izveštaju koji je Agencija u martu mesecu podnela Narodnoj skupštini Republike Srbije. Predočene su i preporuke koje bi značajno uticale na sprovođenje, izveštavanje i nadzor nad sprovođenjem Potpoglavlјa Borba protiv korupcije Revidiranog Akcionog plana za Poglavlje 23. Trening je održan u saradnji sa Sektorom za spoljne poslove i strateški razvoj.
Održana tribina povodom novog Zakona o finansiranju političkih aktivnosti i nadležnostima Agencije tokom izbora
22.02.2022.
Agencija za sprečavanje korupcije održala je onlajn tribinu, kojoj su prvi put zajedno, prisustvovali, razgovarali i pitali predstavnici političkih subjekta, NVO i medija a povodom novog Zakona o finansiranju političkih aktivnosti i njegove primene kao i o nadležnostima koje Agencija za sprečavanje korupcije ima tokom izbornog procesa.
Budućim učesnicima u izbornoj trci objašnjene su njihove obaveze a predstavnici medija i NVO postavili su mnoštvo zanimljivih pitanja – o visini dozvoljenog priloga fizičkih i pravnih lica političkim subjektima, preko dozvoljene visine poklona, obeležavanja reklamnog materijala i sankcijama. Predstavnica Ministarstva finansija Vesna Jeftić pojasnila je i odgovarala na pitanja koja su se ticala kredita i zajma za zainteresovane političke subjekte koje mogu dobiti na godišnjem nivou kao i o instituciji jemstva.
Ispred Agencije govorili su pomoćnik direktora Dušan Jeličić iz Sektora za finansiranje političkih aktivnosti i njegove koleginice Almira Medunjanin i Larisa Milanović. Tribinu je moderirala pomoćnica direktora Maja Petrović iz Sektora za saradnju sa medijima i civilnim društvom.
Onlajn trening za novinare - Registri i evidencije
08.06.2021.
Sa željom unapređenja saradnje i profesionalnih standarda u izveštavanju o sprečavanju korupcije u Srbiji, Agencija za sprečavanje korupcije će tokom 2021. godine organizovati onlajn treninge i kroz predavanja i diskusiju dodatno informisati novinare, i posredno javnost, u zakonske nadležnosti i ovlašćenja.
Prvi onlajn trening održan danas, bio je posvećen registrima i evidencijama koje Agencija vodi na osnovu Zakona o sprečavanju korupcije, kao i postupku provere podataka u njima. Učesnici su imali priliku da saznaju ko ima zakonsku obavezu prijave imovine i prihoda, na koji način organi javne vlasti i javni funkcioneri dostavljaju obaveštenja i izveštaje Agenciji, metodologiju provere Izveštaja javnih funkcionera kroz redovne i vanredne kontrole.
Ovakve radionice predviđene i Revidiranim Akcionim planom za Poglavlje 23 doprineće unapređenju stepena znanja neophodnog za primenu novog Zakona o sprečavanju korupcije.
Trening za novinare i predstavnike civilnog društva "Novine koje donosi novi Zakon o sprečavanju korupcije"
29.10.2020.
Počela je primena Zakona o sprečavanju korupcije, koji je usaglašen sa preporukama država za borbu protiv korupcije Saveta Evrope (GREKO). Uz postojeće regulative, znatno je unapređen normativni okvir za efikasniju borbu protiv korupcije. Na informativnoj radionici, održanoj danas sa predstavnicima medija i civilnog društva, razgovarano je o osnovnim ciljevima novog zakona, odnosno zaštiti javnog interesa, smanjenju rizika od nastanka korupcije, jačanju integriteta i odgovornosti organa javnih vlasti i javnih funkcionera.
Saopštenja za javnost
Podaci iz izveštaja o imovini i prihodima javnog funkcionera Aleksandra Šapića - odgovor Agencije
30.01.2023. godine
Povodom navoda u medijima u vezi sa imovinom gradonačelnika Grada Beograda Aleksandra Šapića, prijavlјenoj odnosno neprijavlјenoj Agenciji za sprečavanje korupcije, radi istinitog informisanja upoznajemo javnost sa sledećim činjenicama.
Javni funkcioneri, između ostalih zakonom određenih podataka, dužni su da Agenciji prijave nepokretnosti u zemlji i inostranstvu na kojima oni, njihovi supružnici ili vanbračni partneri kao i maloletna deca (pod uslovom da žive u istom porodičnom domaćinstvu sa javnim funkcionerom), ostvaruju pravo svojine ili pravo zakupa. Podaci iz izveštaja koji se tiču prava svojine ili zakupa na nepokretnosti imaju karakter javnih podataka, izuzev podataka o adresi na kojoj se nepokretnost nalazi.
Agencija ove podatke - podatke o vrsti, strukturi i površini nepokretnosti kao i vlasničkom udelu i osnovu sticanja, objavljuje na način na koji ih je javni funkcioner uneo u izveštaj o imovini i prihodima, prilikom njegovog podnošenja.
Kako se dokumentacija o osnovu sticanja prava na prijavljenim nekretninama ne dostavlja Agenciji prilikom podnošenja izveštaja, uvid u ovu dokumentaciju Agencija stiče tek kada pokrene postupak provere izveštaja određenog javnog funkcionera. U postupku provere koja može biti redovna (određena Godišnjim planom provere - takođe javno dostupnim dokumentom na internet prezentaciji Agencije) ili vanredna (inicirana navodima iz medija ili sumnjom Agencije da u Izveštaju nisu prijavljeni tačni i potpuni podaci), od javnog funkcionera, ali i drugih organa javne vlasti, se može zahtevati dodatna dokumentacija.
Agencija je u petak, 27. januara 2023. godine, nakon medijskih navoda o imovini javnog funkcionera Aleksandra Šapića pokrenula postupak vanredne provere podnetih izveštaja o imovini i prihodima. Nakon sprovedenih svih radnji i analiza, koje ovaj postupak podrazumeva, uz angažovanje i drugih organa javne vlasti i pravnih lica, Agencija će obavestiti javnost o ishodu ove vanredne provere.
Reagovanje na zaklјučke Posmatračke misije Crte
31.03.2022.
Predstavnici posmatračke misije Crte, na današnjoj konferenciji za novinare, predstavlјajući nalaze iz 2. preliminarnog izveštaja dugoročnih posmatrača o kvalitetu izborne kampanje, zaklјučili su da „nadležne državne institucije nisu u dovolјnoj meri doprinele zaštiti javnog interesa već su dozvolile da se uslovi za fer izbore dodatno uruše “.
Agencija za sprečavanje korupcije, kao nezavisni organ sa posebnim zakonskim ovlašćenjima u izbornoj kampanji, smatra da ovakav zaklјučak ne odgovara stvarnom stanju a ni kasnijim navodima koje je CRTA iznela na današnjoj konferenciji.
CRTA je navela da su Agenciji dostavili 14 prijava. Od devet prijava protiv javnih funkcionera za povrede Zakona o sprečavanju korupcije, pet je rešeno da nema povrede, o čemu je CRTA i obaveštena. Za četiri prijave CRTA nije obaveštena, jer je po njima u toku žalbeni postupak, a rešeno je da postoji povreda i izrečena mera opomene jer su javni funkcioneri odmah otklonili povrede. Po njima će CRTA biti obaveštena po konačnosti izrečenih mera. Činjenica je da su svi postupci okončani u zakonskom roku od pet dana.
Po Zakonu o finansiranju političkih aktivnosti, CRTA je podnela 12 prijava. U sedam slučajeva utvrđene su povrede, od čega su za četiri slučaja izrečene mere upozorenja, dok će za tri postupka biti podnet zahtev za pokretanje prekršajnog postupka u skladu sa zakonom. U pet slučajeva je utvrđeno da nema povrede. Svi postupci su takođe rešeni u zakonskom roku i sva ova rešenja su objavlјena na sajtu Agencije.
Imajući u vidu i novu obavezu političkih subjekata, da Agenciji dostavlјaju i preliminarne izveštaje o troškovima izborne kampanje, kao i izuzetno kratke rokove u kojima Agencija mora da postupa, čime je povećana efikasnost i efektnost rada Agencije kao i transparentnost tog dela izbornog procesa, ostaje nejasno kako se došlo do zaklјučka da „nadležne državne institucije nisu u dovolјnoj meri doprinele zaštiti javnog interesa već su dozvolile da se uslovi za fer izbore dodatno uruše “.
Postupanje Agencije u toku izborne kampanje
10.03.2022.
Agencija za sprečavanje korupcije postupa u skladu sa rokovima propisanim Zakonom o sprečavanju korupcije i Zakonom o finansiranju političkih aktivnosti.
U prethodnom periodu, Agencija je primila više prijava protiv javnih funkcionera i političkih subjekata u vezi sa eventualnim povredama pomenutih zakona. Po svim prijavama, iako se pojedine odnose na aktivnosti pre početka izborne kampanje te se samim tim o njima odlučuje u redovnom rokovima, Agencija je pokrenula postupke. Neki postupci su okončani i podnosioci prijava su obavešteni o ishodu, dok su preostali u toku.
U slučajevima kada zakon predviđa javno objavljivanje odluke, pored podnosioca prijave se upoznaje i javnost na posebnoj rubrici, koju je, za ovaj izborni ciklus, Agencija obezbedila na svojoj internet prezentaciji.
Pored obaveze donošenja rešenja u kratkom roku, obaveza objavljivanja rešenja na internet prezentaciji Agencije u roku od 24 časa od donošenja odnosi se samo na odluke o povredi Zakona o finansiranju političkih aktivnosti, u postupku vođenom protiv političke stranke odnosno koalicije i grupe građana.
Kada je reč o javnim funkcionerima, ukoliko se utvrdi povreda Zakona o sprečavanju korupcije, direktor Agencije, kao prvostepeni organ, donosi u kratkom zakonskom roku propisane mere, na koje javni funkcioner ima pravo žalbe Veću Agencije, kao drugostepenom organu. Tek nakon konačnosti odluke direktora, podnosilac prijave se obaveštava, a javnost upoznaje samo sa odlukama koje se po zakonu javno objavljuju, kako na internet prezentaciji Agencije, tako i u Službenom glasniku Republike Srbije. Ukoliko se utvrdi da nije došlo do povrede Zakona o sprečavanju korupcije od strane javnog funkcionera, podnosilac prijave se o tome odmah obaveštava.
Pored postupanja po prijavama, Agencija pažljivo prati sve predizborne aktivnosti i, kada ima osnova, pokreće postupke po službenoj dužnosti.
Reagovanje
27.01.2022.
Povodom istupa Žike Gojkovića, poslanika POKS u Narodnoj Skupštini Republike Srbije u mandatu 2016 – 2020. godine i navoda u vezi sa neobjavljivanjem podataka u izveštajima o imovini i prihodima koje je podneo Agenciji za sprečavanje korupcije obaveštavamo javnost o sledećem.
Zakonom o sprečavanju korupcije propisano je da su iz Izveštaja, pored ostalog, javno dostupni oni podaci koji se odnose na izvor i visinu neto prihoda javnog funkcionera koje prima iz budžeta i drugih javnih izvora.
Podaci o zaradi i naknadama koje ostvaruje po osnovu funkcije člana borda direktora M. Tel Crna Gora, imaju status primanja iz inostranstva, i kao takvi nisu dostupni javnosti.
Podaci iz Izveštaja koji nisu dostupni javnosti koriste se samo kod provere Izveštaja i u postupku u kome se odlučuje o postojanju povrede ovog zakona. Ove podatke Agencija dostavlja sudu, javnom tužilaštvu, ministarstvu nadležnom za unutrašnje poslove, Upravi za sprečavanje pranja novca, Poreskoj upravi i drugim nadležnim organima, u skladu sa zakonom.
Obeležavanje Međunarodnog dana borbe protiv korupcije
09.12.2021.
Međunarodnom konferencijom Rodna politika kao neophodnost ili prilika – politikom jednakih mogućnosti ka efikasnijem sprečavanju korupcije Agencija za sprečavanje korupcije obeležava Međunarodni dan borbe protiv korupcije, uz podršku Misije OEBS-a u Srbiji. Direktor Agencije za sprečavanje korupcije gospodin Dragan Sikimić predstavio je mehanizme za uvođenje rodne perspektive u rad Agencije, koji su razvijeni u saradnji sa Misijom OEBS-a u Srbiji. Sikimić je istakao važnost sistematskog uključivanja rodne perspektive u primenu mehanizama sprečavanja korupcije, kao i kontinuiranu posvećenost sprovođenju rodnih mera kroz rad Agencije. Pored direktora Sikimića, u uvodnom izlaganju učesnicima su se obratili: ambasador Jan Bratu, šef Misije OEBS-a u Srbiji, Anita Ramasastri, specijalna predstavnica za borbu protiv korupcije švedskog predsedavanja OEBS-om, Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti Republike Srbije, Milana Rikanović, direktorka Tela Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena u Republici Srbiji (UN Women), Gordana Čomić, ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Vlade Republike Srbije i Maja Popović, ministarka pravde Vlade Republike Srbije.
„Misija OEBS-a pruža podršku Srbiji u razvijanju inovativnih i održivih mera za prevenciju korupcije. Korupcija predstavlja prepreku napretku. Njome se podstiče rodna neravnopravnost i održava nejednak pristup javnim uslugama i resursima, kao i neravnopravna raspodela dohotka”, izjavio je šef Misije OEBS-a u Srbiji, ambasador Jan Bratu. „Rodna ravnopravnost i promocija smislenog učešća žena u pitanjima koja se tiču mira i bezbednosti ključni su u radu OEBS-a. U 2021. godini posebnu pažnju posvetili smo pružanju podrške Agenciji za prevenciju korupcije kako bi rodnu perspektivu integrisala u sve aspekte svog rada. Pomogli smo Agenciji da obuči svoje zaposlene u pogledu rodno odgovornih politika i budžetiranja i razvili smo set rodno senzitivnih instrumenata za sprečavanje korupcije.”
Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je UN Konvenciju protiv korupcije 31. oktobra 2003. godine te odredila 9. decembar kao Međunarodni dan borbe protiv korupcije sa ciljem podizanja svesti o korupciji i ulozi Konvencije u sprečavanju i borbi protiv korupcije. UN Konvencija stupila je na snagu 2005. godine i iste godine je ratifikovala Republika Srbija.
Saopštenje
24.05.2021.
Povodom saopštenja Udruženja novinara Srbije, od 22. maja 2021. godine, u kome se iznose stavovi o umešanosti u izbor predsednika ovog udruženja, Agencija za sprečavanje korupcije, kao nezavisni državni organ, ukazuje da se do sada nije, niti će se mešati u rad bilo kog udruženja, uključujući i Udruženje novinara Srbije.
Agencija je jedina institucija u Srbiji ovlašćena da tumači sukob interesa javnih funkcionera, daje mišljenja i postupa u situacijama postojanja sukoba interesa. Agencija ovlašćenja vrši po Ustavu i zakonu i u obavezi je da odgovori na zahtev javnog funkcionera za davanje mišljenja o postojanju sukoba interesa. Pored toga, Agencija razmatra sve činjenice i relevantne propise u postupku davanja mišljenja. U postupku ocene o postojanju eventualnog sukoba interesa, Agencija ceni i odlučuje da li se javni funkcioneri pridržavaju zakona i drugih propisa, sa ciljem izgradnje i jačanja poverenja građana u savesno i odgovorno vršenje javne funkcije.
Činjenica da je Živojin Rakočević bio član Odbora Agencije do 1. septembra 2020. godine, nema uticaja na odlučivanje Agencije, i on, kao javni funkcioner – direktor KC Gračanica, imao je pravo, ali i zakonsku obavezu da od Agencije zatraži mišljenje, što je i učinio. Agencija je postupila po zahtevu i donela mišljenje.
Obeležavanje Međunarodnog dana borbe protiv korupcije
08.12.2020.
Povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, Agencija za sprečavanje korupcije Republike Srbije, uz podršku Misije OEBS-a u Srbiji, organizovala je međunarodnu onlajn konferenciju „Aktivnosti i saradnja tela za prevenciju korupcije u globalno novim uslovima”.
Konferencija je okupila predstavnike nezavisnih institucija, pravosuđa, međunarodnih organizacija, civilnog društva, ministarstava i drugih državnih organa iz celog regiona i šire.
Konferencija je organizovana sa ciljem da se uporede iskustva u radu i odgovori na zajedničke izazove koje su nam nametnule nove okolnosti. „Više nego ranijih godina, spoznali smo značaj digitalizacije i inovacija u svim društvenim segmentima. Uvideli smo dobre i loše strane fizičke distance a prepreke prevazišli oslanjajući se na dostignuća informaciono komunikacione tehnologije. Iskoristili smo vreme da kroz permanentnu edukaciju o štetnosti korupcije podižemo društvenu svest i ličnu etiku, odnosno unapređujemo integritet institucije i nas samih“, istakao je direktor Agencije za sprečavanje korupcije Dragan Sikimić.
„Misija OEBS-a u Srbiji pruža pomoć i ekpertizu u sprečavanju i borbi protiv korupcije u korist zainteresovanih strana u zemlji i, što je najvažnije, građana Srbije. Štaviše, Misija OEBS-a u Srbiji podržava državu domaćina u razvoju i jačanju nezavisnih, odgovornih i efikasnih demokratskih institucija, uključujući i tokom pandemije. To radimo u duhu iskrenog partnerstva sa državnim institucijama i civilnim društvom “, naglasio je gospodin Artur Grejem, šef Odeljenja za vladavinu prava i ljudska prava Misije OEBS-a u Srbiji.
Konferencija je bila namenjena predstavnicima nezavisnih institucija, pravosuđa, međunarodnih organizacija, civilnog društva, ministarstava i drugih državnih organa.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je UN Konvenciju protiv korupcije 31. oktobra 2003. godine te odredila 9. decembar kao Međunarodni dan borbe protiv korupcije sa ciljem podizanja svesti o korupciji i ulozi Konvencije u prevenciji i borbi protiv korupcije. UN Konvencija stupila je na snagu 2005. godine i iste godine ju je ratifikovala Republika Srbija.
Saopštenje za javnost
08.09.2020.
Agencija za borbu protiv korupcije obaveštava javnost da je došlo do tehničkih problema u prikazivanju izveštaja o troškovima izborne kampanje koji se nalaze na zvaničnoj internet prezentaciji Agencije i upućuje javno izvinjenje političkim subjektima čiji su izveštaji netačno prikazani čime su dovedeni u fokus današnje medijske pažnje i analize.
U više navrata smo obavestili javnost i političke subjekte da se Izveštaji podnose putem novog aplikativnog softvera. S obzirom na to, da je u pitanju obiman registar, i baza podataka sa arhivom od 2012. godine, njen prenos na novu softversku platformu teče paralelno sa podnošenjem aktuelnih izveštaja. Dizajner softvera je predvideo moguće rizike ovog poslovnog procesa i svakodnevno iznalazi rešenja koja omogućavaju upravljanje njima.
Tokom jučerašnjeg dana upozoreni smo na nelogičnosti u prikazivanju numeričkih podataka nakon čega smo pristupili temeljnoj kontroli prikaza svih izveštaja o troškovima izborne kampanje koje su politički subjekti podneli u vezi sa poslednjim republičkim, pokrajinskim i lokalnim izborima.
Uočeni problemi u aplikaciji se otklanjaju i u najkraćem roku svi izveštaji biće prikazani u ispravnom formatu.
Saopštenje za javnost
27.12.2019.
Na današnjoj sednici Odbora Agencije za borbu protiv korupcije razmatrana je aktuelna situacija u vezi sa komunikacijom sa medijima i medijskim izveštavanjima o aktivnostima Agencije.
Zajednički zaključak Odbora i direktora Agencije za borbu protiv korupcije je da postoji prostor za unapređenje ove komunikacije.
Svesni velikog interesovanja medija za rad Agencije, kao i njene odgovornosti u pogledu ostvarivanja prava javnosti na informisanost, postignuta je saglasnost da saradnja sa medijima mora biti kontinuirana, konstruktivna i obostrano korektna.
Svakodnevno suočena sa velikim brojem novinarskih pitanja Stručna služba Agencije će uložiti dodatne napore da svako pitanje nakon predmetne obrade i uvida u registre i baze podataka, dobije adekvatan odgovor. Odbor i direktor Agencije računaju na razumevanje javnosti i medija da pri davanju odgovora na pitanja koja se tiču postupaka koji su u toku, pristupa informacijama od javnog značaja, ličnim i tajnim podacima, Agencija mora postupati u skladu sa zakonom.
Organi Agencije izuzetno cene doprinos istraživačkog novinarstva stalnoj borbi protiv svih oblika koruptivnog postupanja, pa kadrovskim jačanjem i formiranjem posebnog sektora zaduženog za saradnju sa medijima i organizacijama civilnog društva unutar Agencije, pokazuje spremnost za unapređenjem saradnje sa novinarima na principima otvorenosti i odgovornog ponašanja. Korektan i partnerski odnos sa medijima važan je preduslov zajedničke borbe protiv korupcije, zaključili su Odbor i direktor Agencije.
Medijske kampanje
Кampanja ”ZA FUNКCIJE BEZ КORUPCIJE"
Agencija za sprečavanje korupcije pokrenula je medijsku kampanju pod nazivom „ZA FUNKCIJE BEZ KORUPCIJE“, čiji je cilј unapređenje društvene svesti o važnosti prevencije korupcije u Republici Srbiji. Ovom kampanjom Agencija želi da postigne i bolјe razumevanje njenih nadležnosti kod građana, od kojih očekuje podršku i veću uklјučenost u sprečavanje korupcije. Emitovanjem spota sa porukom “Za funkcije bez korupcije” na televizijama sa nacionalnom pokrivenošću, kao i plasiranjem digitalnog sadržaja na internet portalima, Agencija ukazuje na važnost zaštite javnog interesa i sprečavanja korupcije kao štetne pojave koja direktno utiče na kvalitet života građana. Agencija poziva građane da se upoznaju sa preventivnim rešenjima i mehanizmima koje Agencija uspostavlјa i razvija, a organe javne vlasti da ove mehanizme implementiraju u svoj rad.
Tokom trajanja kampanje od 10. oktobra do 10. novembra 2021. godine, građani su bili u prilici da pogledaju spot na televizijama RTS i Pink a digitalnu kampanju na internet portalima RTS, BLIC, TELEGRAF, NOVOSTI, 021 i JUŽNE VESTI.
LAP za jači integritet
Kampanja za podizanje svesti javnosti o važnosti usvajanja lokalnih i pokrajinskih antikorupcijskih planova pod nazivom „LAP za jači integritet” sprovedena je u periodu od 26. novembra do 27. decembra 2018. godine. Tokom trajanja kampanje građani su mogli da pogledaju video-spot na internet prezentaciji Agencije i u internet izdanjima dnevnih novina BLIC i Večernje novosti, kao i da čuju radijski spot koji je emitovan na lokalnim radio stanicama.
PROGOVORI! Ćutanje o korupciji je njeno odobravanje
Nacionalna antikorupcijska kampanja za podizanje svesti javnosti o štetnosti i posledicama korupcije sprovedena je u aprilu 2013. godine uz podršku Evropske unije. Tokom trajanja kampanje građani su mogli da pogledaju video-spot na televizijama sa nacionalnom pokrivenošću RTS, B92, Prva, Pink i radio stanicama Radio S, Hit Music FM, Beograd 1, B92, NAXI ,TopFM, AS fm, 021 Novi Sad, 016 Leskovac, Lotel Loznica, Bum 108 Kraljevo i Sombor.
Mediji o nama
9.03.2023.
Direktor Agencije Dejan Damnjanović gostovao je u emisiji Pravi ugao autorke i voditeljke Ljubice Gojgić na prvom programu RTVa.