„Од вашег залагања и озбиљности зависиће како ће грађани перципирати лобисте и да ли овако регулисана област лобирања може да послужи као пример добре праксе другим државама, чланицама Савета Европе, које лобирање још нису правно уредиле“, казао је Сикимић.
Законским уређивањем лобирања у највећој мери се штити јавни интерес будући да се повећава јавност рада органа државне управе, ојачава интегритет и одговорност лобираних лица која врше јавне функције и подиже поверење грађана у процес доношења одлука, односно утврђивање правила у вези са обављањем лобирања.
Помоћник директора Верка Атанасковић подвукла је велики ентузијазам запослених у Агенцији јер су учили од истакнутих стручњака о међународним стандардима, регулисању лобирања као механизма превенције корупције, као и принципима и пракси у овом домену.
„Лобирање треба да буде транспарентно и одговорно и да допринесе јачању демократије“, истакла је Атанасковић.
Правилником о програму обуке обухваћено је осам области: уставно уређење Републике Србије, лобирање, кодекс понашања учесника у лобирању, област државне управе и локалне самоуправе, сукоба интереса и борбе против корупције, финансирања политичких субјеката, област кривичних дела и прекршаја и област заштите података о личности о чему је говорио помоћник директора Јован Божовић.