Tokom posete svakom gradu realizovane su tri obuke, od kojih se svaka odnosila na sprovođenje neke nadležnosti Agencije za borbu protiv korupcije. Ove nadležnosti usmerene su ka ispunjenju sledećeg cilja: obezbeđivanje mehanizama za uspostavljanje i unapređenje integriteta u institucionalnom i regulatornom okviru.
I Obuka o proceni rizika korupcije u propisima, kao mehanizmu za prevenciju korupcije
Obuka o proceni rizika korupcije u propisima, kao mehanizmu za prevenciju korupcije bila je namenjena, pre svega, zaposlenima u gradskim, odnosno opštinskim upravama angažovanim na poslovima pripreme propisa i drugih opštih akata u oblasti lokalne samouprave. Naime, novim Zakonom o Agenciji za borbu protiv korupcije, čije se usvajanje očekuje do kraja 2016. godine, Agenciji bi trebalo da bude povereno da propiše Metodologiju za procenu rizika korupcije u propisima, koju će primenjivati i predlagači propisa koji se donose na nivou jedinice lokalne samouprave. Imajući u vidu navedeno, cilj obuke bio je upoznavanje polaznika sa predstojećim uvođenjem procene rizika korupcije u proces pripreme propisa, kao i osposobljavanje polaznika za procenu rizika korupcije prilikom pripreme nacrta i predloga propisa.
Na obuci su detaljno obrađeni sledeći sadržaji: određivanje pojma rizika korupcije u propisima; značaj i ciljevi procene rizika korupcije u propisima za prevenciju korupcije; uporedna praksa; sličnost sa drugim mehanizmima i ograničenja; normativni okvir; uloga Agencije za borbu protiv korupcije – metodologija; primeri rizika korupcije u propisima i praćenje postignutih rezultata.
Obukama koje su u periodu od maja do septembra ove godine održane u 16 gradova, uključujući i Beograd, prisustvovalo je ukupno 225 polaznika iz 168 različitih institucija, pre svega zaposlenih u gradskim, odnosno opštinskim upravama, angažovanim na poslovima pripreme propisa i drugih opštih akata u oblasti lokalne samouprave. Imajući u vidu da je odziv bio zadovoljavajući, može se zaključiti da je osnovni cilj ove obuke ispunjen, tj. da su zaposleni u gradskim, odnosno opštinskim upravama angažovani na poslovima pripreme propisa i drugih opštih akata, koji su prisustvovali obuci, upoznati sa predstojećim uvođenjem i primenom mehanizma procene rizika korupcije u procesu pripreme propisa. Nakon donošenja novog Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije i pripreme predloga Metodologije za procenu rizika korupcije u propisima, planirana je nova serija skupova u više gradova, kako bi jedinice lokalne samouprave što spremnije dočekale uvođenje procene rizika korupcije u proces pripreme propisa.
II Obuka o korišćenju softvera za izveštavanje o sprovođenju Akcionog plana za sprovođenje Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije
Obuka o korišćenju elektronske aplikacije za izveštavanje o sprovođenju Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije i Akcionog plana za njeno sprovođenje bila je namenjena predstavnicima obveznika ovih dokumenata, koji su zaduženi za sastavljanje i slanje izveštaja o njihovom sprovođenju Agenciji za borbu protiv korupcije. Cilj obuka bio je da se osobe zadužene za izveštavanje osposobe za rad u aplikaciji, kao i da se prikupe njihovi komentari i sugestije u vezi sa osmišljenim konceptom elektronskog izveštavanja, koji su poslužili da se ona naknadno unapredi i što više prilagodi potrebama korisnika.
Obukama, koje su u periodu od maja do septembra ove godine održane u 16 gradova, uključujući i Beograd, prisustvovalo je 217 predstavnika iz 177 republičkih i lokalnih institucija. Iako je odziv bio zadovoljavajući, jedan broj pozvanih institucija nije poslao svoje predstavnike na obuku, zbog čega nisu svi odgovorni subjekti Strategije i Akcionog plana osposobljeni za korišćenje aplikacije. Ovim subjektima su na raspolaganju uputstvo za korišćenje aplikacije, koje je dostupno u okviru same aplikacije i na internet stranici Agencije, kao i mogućnost da u telefonskom kontaktu sa predstavnicima Agencije razjasne dileme koje budu imali u procesu elektronskog izveštavanja.
III Obuka o izradi i sprovođenju plana integriteta za drugi ciklus njegove izrade i sprovođenja
Obuka o izradi i sprovođenju plana integriteta za drugi ciklus njegove izrade bila je namenjena predstavnicima državnih organa i organizacijama, organa teritorijalne autonomije i lokalne samouprave, javnim službama i javnim preduzećima koji će biti zaduženi za izradu i sprovođenje plana integriteta.
Cilj obuke je razvijanje znanja i svesti o značaju uvođenja plana integriteta kao preventivnog institucionalnog mehanizma u borbi protiv korupcije, etički i profesionalno neprihvatljivih postupaka i drugih nepravilnosti;
upoznavanje članova radnih grupa za izradu plana integriteta sa pojmom, svrhom i ciljem izrade plana integriteta; uporednom praksom izrade plana integriteta; procesom izrade plana integriteta kroz faze; načinom izrade plana integriteta u skladu sa usvojenim nacrtima (modelima) planova integriteta u elektronskoj formi (putem aplikacije); načinom procene intenziteta rizika; razjašnjenje spornih pitanja i nejasnoća vezanih za izradu plana integriteta po fazama (mogućnost da učesnici seminara postavljaju pitanja o dilemama vezanim za izradu plana integriteta).
Obukama koje su u periodu od maja do septembra ove godine održane u 16 gradova, uključujući i Beograd, prisustvovalo je 890 učesnika iz 593 institucije Nakon održavnih obuka možemo zaključiti da je najbolji odziv bio je u Niškom, Južnobačkom, Severnobačkom, Srednjobanatskom, Šumadijskom i Mačvanskom upravnom okrugu.